Controlling kosztów produkcji w firmie

Strona główna / Bez kategorii / Controlling kosztów produkcji w firmie

Controlling w firmie ma znaczenie, gdy dąży ona do zwiększenia udziału w rynku poprzez poprawę wydajności, produkcji, jakości oferowanych produktów oraz optymalizacji kosztów. Aby wykorzystać w pełni swój potencjał, warto wdrożyć zaawansowane systemy, które szybko staną się mocną stroną przedsiębiorstwa.

Controlling w przedsiębiorstwach produkcyjnych – znaczenie jego roli

Controlling w firmie umożliwia koordynację działań poprzez wprowadzenie procedur i zasad dotyczących np. wykorzystania narzędzi, nadzoru nad techniką planowania, monitorowania, analizy, raportowania na wszystkich etapach produkcji. Dzięki niemu łatwiej podejmiesz decyzję na podstawie wyników analizy.

Koordynacja działań jest wynikiem potrzeby stałej wymiany informacji między jednostkami w firmie – osobami zajmującymi się produkcją, a wspierającymi takimi jak księgowość, zamówienia, magazyn czy sprzedaż. Dzięki temu można ustalić cel ekonomiczny i zapotrzebowanie na materiały oraz surowce.

Controlling produkcji – wskaźniki i sposób ich monitorowania

Controlling kosztów produkcji powinien obejmować różne wskaźniki, takie jak koszty, produktywność, stan produkcji i zapasów, jakość, cykl produkcyjny czy terminy dostaw, dążąc do eliminacji problemów, które utrudniają osiąganie zysków. W praktyce zrealizowanie takich celów jest praktycznie niemożliwe bez systemów BI takich jak Maks BI, by nie tracić cennego czasu na przygotowanie zestawień, wykorzystując go na analizę wyników i szybkie wskazanie obszarów wymagających korekt lub działań zapobiegawczych.

Każdy przedsiębiorcą świadomy potrzeb controllingowych powinien wybrać odpowiednie narzędzie, które pozwoli na dokonanie wielu analiz, budowania szybkich raportów, współczynników alertowych, mogąc precyzyjnie zarządzać danymi i przestawiać je graficznie. Systemy informatyczne są niezbędne i coraz częściej postrzegane jako controlling zarządczy, pozwalający także przewidywać trendy i skoncentrować się na wynikach.

 

Poznaj dedykowane rozwiązania IT – Umów się na spotkanie:

Call Now Button