Jak wybrać system wspomagania decyzji?

Strona główna / Blog / Jak wybrać system wspomagania decyzji?

Czym są systemy wspomagające decyzje (z ang. Decision Support Systems)? To zaawansowane programy (systemy) komputerowe, których głównym zadaniem jest pomoc użytkownikom w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów. Systemy DSS wykorzystują zaawansowane modele i duże bazy danych. Na ich podstawie (automatycznie) wypracowują najlepsze rozwiązania. Interaktywne systemy DSS to narzędzia wykorzystywane zarówno przez różnego rodzaju korporacje, jak i organizacje biznesowe. Wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniem, dzięki czemu mogą być z powodzeniem zaimplementowane w różnych branżach. Jednak w jaki sposób prawidłowo wybrać system wspomagania decyzji? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie jeszcze korzyści wynikają z wdrożenia i wykorzystywania DSS?

Podstawowe informacje o systemie wspomagania decyzji

Oprogramowanie komputerowe DSS jest złożone m.in. z modułów. Ich liczba i rodzaj są każdorazowo dopasowywane nie tylko do konkretnego przedsiębiorstwa, ale również do branży i przede wszystkim wymagań użytkowników. Dlaczego to jest takie ważne? Tylko takie połączenie sprawia, że konkretny system wspomagania decyzji jest efektywny i charakteryzuje się wszystkimi funkcjonalnościami niezbędnymi do wydajnej pracy.

Należy również wspomnieć o elastyczności, która jest niezwykle istotna m.in. ze względu na często zmieniające się przepisy prawa pracy. System wspomagania decyzji pozwala na szybkie, intuicyjne i przede wszystkim natychmiastowe wprowadzanie zarówno niewielkich zmian, jak i dużych modyfikacji. Dodatkowo system jest często aktualizowany, dzięki czemu jego funkcjonalności są na bieżąco dopasowywane np. do nowych przepisów. W codziennym użytkowaniu przekłada się to m.in. na wzrost efektywności działania pracowników działu kadrowo-płacowego.

Czym powinien wyróżniać się system wspomagania decyzji?

Jedną z najważniejszych funkcjonalności systemu wspomagania decyzji powinna być elastyczność. Oznacza to możliwość skonfigurowania systemu w taki sposób, aby był jak najbardziej użyteczny i wartościowy dla konkretnej firmy. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim ze względu na fakt, że każda firma jest nieco inna. Zmaga się z innymi problemami i potrzebuje wsparcia w różnych zakresach. Możliwość swobodnej konfiguracji narzędzia analitycznego to jeden z kluczowych wyróżników systemu wspomagania decyzji. Konfiguracja powinna obejmować m.in. najważniejsze wskaźniki, takie jak KPI, dzięki którym podejmowane decyzje będą wynikiem analizy wyłącznie aktualnych danych. Kolejną niezwykle przydatną funkcjonalnością systemu podejmowania decyzji jest integracja z Microsoft Excel. Możliwość swobodnego wykorzystywania danych zawartych w arkuszach, a także formatowania, tworzenia tabel i wykresów znacząco ułatwia i przyspiesza pracę. Dodatkowo system podejmowania decyzji powinien automatycznie wykonywać kopie bezpieczeństwa danych na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Uniwersalne zastosowanie systemu wspomagania decyzji

Systemy wspomagające podejmowanie decyzji znajdują zastosowanie w praktycznie każdym przedsiębiorstwie, bez względu na branżę. Pozwalają na przyspieszenie, a także zwiększenie efektywności procesów. Oznacza to nie tylko redukcję kosztów, ale również zmniejszenie nakładu pracy. Niezwykle istotną funkcjonalnością oprogramowania Business Intelligence jest możliwość szybkiej oceny kontrahentów, a także wydajności pracowników. Ponadto pozwala na śledzenie trendów rynkowych i szczegółową analizę sposobu zachowania konsumentów.

System Business Intelligence – podstawowe informacje

System wspomagania decyzji to wartościowe narzędzie analityczne dostarczające konkretne informacje nie tylko we właściwym czasie, ale również w odpowiedniej formie. Dzięki nim zyskasz przewagę konkurencyjną i podejmiesz właściwe decyzje biznesowe. System Business Intelligence wspiera optymalizację procesów w przedsiębiorstwie, gromadzi informacje i automatycznie tworzy statystyki. Ponadto przeprowadza szereg analiz, których wynikiem są wartościowe raporty prezentowane w przystępnej i zrozumiałej formie. System BI opiera się o dane dotyczące zysków, kosztów, sprzedaży, produkcji, a także działu finansowego, logistycznego, kadrowego. Ponadto gromadzi i analizuje dane ze wszystkich systemów CRM i ERP, które są powiązane z przedsiębiorstwem.

Wizualizacja danych – czyli prosta i intuicyjna analiza

Przedstawienie zebranych danych w prosty, czytelny i przede wszystkim intuicyjny sposób ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej analizy. Możliwość kontrolowania wyłącznie wybranych obszarów biznesowych oraz szybkie filtrowanie i wyszukiwanie danych są kluczowe dla podejmowania trafnych decyzji. Niezwykle ważne są również ujednolicone i czytelne raporty, które generują się automatycznie. System wspomagania decyzji powinien też umożliwiać integrację nie tylko tabel, ale także opisów, obrazów i wykresów w raporcie.

Panel zarządzania w systemie wspomagania decyzji

Kokpit menedżerski to jeden z najważniejszych elementów każdego systemu wspomagania podejmowania decyzji. Dzięki niemu użytkownik może na bieżąco monitorować kluczowe wskaźniki, a także indywidualnie spersonalizować jego wygląd i funkcjonalność. Kokpit menedżerski powinien umożliwiać prezentację wszystkich danych w jednym miejscu w prostej, przejrzystej i przede wszystkim czytelnej formie. Im dane są przedstawione w bardziej przejrzysty sposób, tym decyzje podejmowane na ich podstawie są szybsze i bardziej trafne. Panel zarządzania powinien być również edytowalny, w takim stopniu, aby można go było dostosować do wymagań i oczekiwań zarówno prezesa, jak i dyrektora, kierownika i pracownika produkcji. Dlaczego to funkcjonalność jest aż tak istotna? Przede wszystkim ze względu na fakt, że na każdym z wymienionych stanowisk pracują osoby, które są zainteresowane innymi danymi.

Pozostałe funkcjonalności systemu wspomagania decyzji

System wspomagania decyzji powinien być prosty i intuicyjny w obsłudze. Jego użytkowanie nie może angażować pracowników działu IT. Wybrane narzędzia analityczne oferują praktyczną funkcjonalność typu Self Service, dzięki której można samodzielnie łączyć, analizować, filtrować i co ważne pobierać dane źródłowe. Dodatkowo ta funkcja umożliwia uruchamiania zapytań, tworzenie nowych kokpitów menadżerskich i wizualizację danych. Wybrane systemy wspomagania decyzji pozwalają także na wykonywanie analizy biznesowej Ad-Hoc. Dzięki niej można tworzyć praktycznie dowolne układy zestawień danych, filtrować, grupować, formatować tabele oraz wyświetlać dokumenty źródłowe. Analizy biznesowe Ad-Hoc pozwalają na podejmowanie szybkich i trafnych decyzji w sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji.

System Business Intelligence dla firm

System wspomagania decyzji Business Intelligence to propozycja dla wszystkich firm, które chcąc wdrożyć efektywne, łatwe i intuicyjne w użyciu narzędzie analityczne. Możliwość integracji danych ze wszystkich źródeł, w połączeniu z możliwością czytelnej wizualizacji, pozwala na analizę nawet bardzo dużej ilości danych w krótkim czasie. System Business Intelligence zapewnia przewagę konkurencyjną, dzięki dostarczaniu wartościowych i pełnych danych w odpowiedniej formie i czasie.

 

Wybierając system wspomagania decyzji należy zwrócić uwagę na wiele kryteriów. Jednym z najważniejszych kryteriów dla nabywców są koszty zakupu licencji oraz wdrożenia. W tym zakresie należy przekalkulowac cenę zakupu licencji oraz wartość późniejszych opłat jesli są oraz koszty związane z ewentualnym wsparciem w zakresie usług. Nie każda firma ma bowiem samodzielny personel, który poradzi sobie w kazdej sytuacji. W przypadku więszych analiz warto zwrócić się do dostawcy systemu lub jego partnera o wsparcie, tj. pomoc w zbudowaniu analiz.Kolejnym ważnym kryterium jest funkcjonalność systemu, czy spełnia on wymagania firmy? Dalej – istotne są aktualizacje i rozwój systemu o nowe funkcjonalności oraz wsparcie w zakresie serwisu i usług. Dobrze jest gdy producent szybko reaguje na ewentualne zgłoszenia czy uwagi swoich klientów.

 

Nasz system MAKS BI można konfigurowac pod wymagania klienta. System jest mocno parametryzowalny. Każdy jednak system posiada ograniczenia technologiczne, dlatego szeroko pojmowalna dowolność w żadnym systemie nie jest możliwa. W przypadku gdy dostawca systemu szybko reaguje na ewentualne indywidualne potrzeby a technologia na to pozwala daje to więsze możliwości w zakresie dostosowania systemu do potrezb klienta.

 

Wdrażanie systemu wspomagania decyzji (BI) może wymagac czasu ale nie musi. W przypadku dużych projektów, gdy jest wiele analiz z wielu źródeł danych, jest wiele uczestników i odbiiorców tych danych, dane źródłowe wymagaja wstępnej selekcji i agregacji to takie wdrożenie wymaga wstępnej analizy przedwdrożeniowej. W jej trakcie spisywane są cele i oczekiwania oraz sposób w jaki zostaną one osiągniete w narzędziu wsparcia decyzji biznesowych. Taki projekt podzielony jest na etapy od analizy, poprzez uruchomienie systemu i jego parametryzację, szkolenia dla użytkowników, testy aż do rucuchommienia produkcyjnego. Są jednak wdrożenia, że firma nie wie jeszcze co chciałaby uzyskać za pomocą narzedzia BI? Nie wie co może uzyskać i jaki to przyniesie efekt dla niej? Takie wdrożenia wg metodyki Agile zakłada zwinne zarządzanie projektem dzięki koncentracji na odbiorcy usługi i szybkim reagowaniu na zmieniające się otoczenie projektu. W szybki sposób uruchamia się w małych krokach poszczególne funkcje systemu patrząc jakie przyniesie to efekty. W między czasie ustalane sa kolejne nowe kroki.
Call Now Button